Festival Results 2013

Published March 02, 2014 by Webmaster in All Yearly Reports Festival Results

Piano classes: solo beginners, 8 years and under,  Ella Hague (Medal Award), solo beginners, 9 years and over, Amalie Ridley, (Medal Award), solo, 8 years and under, Julia Louw, (Medal Award), solo 10 years and under, Tom Hopwood, (Medal Award).solo 12 years and under, Daniel Seow (Blackdown Cup), solo 14 years and under, Frankie Summerfield (Kingsfield Cup), solo 16years and under, Alexandra Seow (Portman Cup), solo 18 years and under, Mickey Li (W L Reed Cup), solo 13 years and under, any piece by Bach, Alexandra Seow (Bach Shield), solo18 years and under, any piece by Bach, Mickey Li, (Bach Cup),  solo 13 years and under, a piece by a Baroque composer, other than J S Bach, Ben Shattock (Medal Award),  solo 18 years and under, a piece by a Baroque composer other than J S Bach, Steven Li,  solo Jazz 10 years and under, Michael Warrick, (Medal Award),  solo Jazz 14 years and under, Ben Shattock (Medal Award), Open Piano Solo, Raymond Hung (Tim Harrison Trophy),Piano Duet 10 years and under, Tommy Hill & Jamie Hill (Junior Piano Duet Cup),  duet, 14 years and under, Jess Hughes & Frankie Summerfield (Alison Gibson Trophy),  Piano Trio 10 years and under, Felicity Cauchois, Sophie Richards & Neeve Waylet (Medal Award),  Music composition, 11 years and under, Julia Louw (Voucher Award)

The Chapman Cup for the most promising pianist was awarded to Julia Louw

Wind classes:

Descant recorder, 8 years and under, Daisy Caygill (Junior Solo Recorder Cup), solo descant recorder, 10 years and under, Kate Jackson (Weirfield Cup), descant recorder 13 years and under, Kate Jackson.

Solo Treble recorder, 10 years and under, Kate Jackson (Junior Solo Treble Recorder Trophy)

Any recorder, 14 years and under, Lucy Bussell (Berry Cup), Any recorder Open, Estelle Jackson (Medal Award)

 Duet, any recorders, 9 years and under, Lucy Bussell & Marcia Reah (Junior Duet Recorder Trophy) Duet, any recorder Open, Kate Jackson & Estelle Jackson, (Medal Award) Recorder Ensemble, 9years and under, Parkfield Primary School (Parkfield Cup), Recorder Consort, 14 years and under, Kate Jackson, Mina Li & Sophie Richards, (Sutton Cup).

Brass solo beginners, Spike Maxwell,(Paul Billing Cup),  Brass solo, 10 years and under, Hetty Christopher (Evelyn Smith Memorial Trophy), Brass solo 14 years and under, Gregory Steward (Lentells Trophy), Brass solo, 16 years and under, Gregory Steward (Ravenor/Lawton Trophy), Brass solo Open, Gregory Steward, (Medal Award), Brass Duet, 10 years and under, Ivo Maxwell & Spike Maxwell (Medal Award)

Woodwind solo beginners, Abigail Hopwood (Evelyn Smith Cup), solo, 10 years and under, Matthew Empsall (Rickards Trophy, solo, 12 years and under, Ella Leonard (Intermediate Trophy), solo, 14 years and under, Charlotte Smith (Stallard Trophy), solo 16 years and under, Mollie Stallard (Trevett Cup), solo Open, Mollie Stallard.

Woodwind duets 10 years and under, Rebecca Mahon & Maddy Watson, (Medal Award) 12 years and under, Leila Adlam & Hannah King (Medal Award), 14 years and over, Conor Osborne & Erin Staddon (Medal Award), 18 years and under, Alice Eveleigh & Sam Sully (Medal Award).

Free Reeds – Open duet, John Adey & Colin Sleath.

Free Reed Band – any age, J 25 Concertina Band.

Orchestra/Ensembles: Junior Orchestra or Band, 13 years and under, Taunton Children’s Orchestra (Talbot Cup), Senior Orchestra/Band, 16 years and under, The Castle School Windband, (Medal Award), Rock, Swing or Jazz Band, The Castle School Jazz Band (Medal Award), Steel Band, any age, Castle School Steel Band (Medal Award).

String classes: beginners, 18 months tuition or less, Julia Louw (Primary Trophy), 8 years and under, Freya Raybould (Elementary Trophy), 10 years and under, Ellie George (Transitional Trophy), 13 years and under, Annie Tiso (Keynes Wyatt Trophy), 14 years and under, Robin Stallard (Cavey Cup), 16 years and under, Meiling Daniell-Greenhalg (Nesta Franklyn Trophy), 18 years and under, Cameron Chapman, (Sonata Class Cup), Open solo, Natalie Too, (Trewin Cup),  18th, ,19th, 20th and 21st Century composer, 10 years and under Jemima Lawson Johnston (Mills Cup), 18th, 19th ,20th and 21st Century composer, 14 years and under, Zac Mustin  (Thompson Trophy), 18th, 19th, 20th and 21st Century composer, 18 years and under, Natalie Too, (Horwood Trophy ), Open solo, 18th, 19th 20th and 21st Century composer, Jenny Key (Hugh Jones Trophy).

Acoustic Guitar: Beginners, George Butterfield (Medal award), 7 years and under, Logan Stuart –Taylor ( Medal Award), 10 years and under, Millie Baker (Junior Guitar Trophy), 12 years and under, Leila Aladin (O’Beirne-Ryan Cup), 14 years and under, Charly Dunford (Medal Award)16 years and under, Rosanna Smillie (Classical Guitar Trophy).

Electric Guitar14 years and under, Saxun Stuart-Taylor.

ChamberMusic: 11years and under, Trull Clarinet Quartet (Williamson Cup), 13 years and under, Castle School Clarinet Trio (Elementary Chamber Music Cup),  16 years and under Castle School Clarinet Quintet (Intermediate Chamber Music Trophy), 18 years and under, Taunton School Quintet (Hollyoak Advanced Chamber Music Trophy), 19years and under, Taunton Suzuki Players (Haydn Lewis Memorial Trophy)

Instrumental Ensemble, 11 years and under, Taunton Suzuki Junior Group (Haydn Lewis Junior Trophy),

Junior Vocal Classes: solo, boy or girl, 10yearsand under, Ellen Steward (Staplegrove Cup), solo boy or girl, 12 years and under, Esme Daniell-Greenhalg (John Playll Cup), solo boy or girl, 14 years and under, Flora Davies (Gillian Greig Trophy), solo, girl, 16 years and under, Meiling Daniell-Greenhalg (Diana Rees Singing Trophy), solo girl, 18 years and under, Meiling Daniell-Greenhalg (Linda Marshall Cole Trophy), solo boy, unbroken voice, Jacob Potts (Rosa Ewing Trophy),

Solo 18 years and under, Gregory Steward (Kingston St Mary Trophy), Solo Folk Song, 12 years and under, Kitty Chapple (Rougier Cup), 14 years and under, Jessica Handley (Forester Bennett Cup), 18 years and under, Madeline Kirby (Cleves Cup),  Song from a Musical Show, composed up to 1949, 14 years and under, Ashley Payne (Medal Award), 16 years and under, Sophie Whitfield (Gambier Trophy), 18 years and under, Melinda Beaument (Medal Award)  Song from a Musical Show, composed from 1950.14 years and under, Kitty Chapple (Medal Award), 16 years and under, Hannah Deason-Barrow, 18 years and under, Sian Ford (Penelope Davies Cup).

Vocal Duet:12 years and under, Sophie Minchin & Kitty Chapple (Medal Awards), 14 years and under, Evie Davies & Elizabeth Davis (Medal Awards), 16 years and under, Guy Fenton & Antonia Garton-Sprenger (Fountains Trophy), 18 years and under, Megan Husband & Hannah Deason-Barrow (Colbeck Cup).  British Art Song: 16years and under, Hannah O’Toole-Thrower (Quintin Blackley Trophy).

Song composed between 1600 – 1800, 16 years and under, Hannah Deason-Barrow (Culverwell Cup), 18 years and under, Megan Husband (Anne Cleves Shield Award), Oratorio, Cantata or other sacred solo, 16 years and under, Gregory Steward (Mary Anning Cup).

Junior Choirs: 11 years and under, Queen’s College Junior School (Priscilla Hodgson Choral Trophy).  Senior Choirs: 11-16 years, The Castle School Senior Choir (Bishop Fox Cup).

Senior Vocal Classes: solo, excluding opera, operetta, musicals, oratorio and Lieder, Margaret Johnson, (Kenneth Ellis Cup), British Art Song, Veronica Lee, French Melodie, in the original language, Veronica Lee,  German Lieder, Simon Copp & Keith Jones (Diana Rees Lieder Trophy),  Light Opera, Irene Sharratt, Song from a Musical Show, composed up to 1949, Irene Sharratt, Song from a Musical Show, composed from 1950, Jasmine Bowden,  Opera, excluding light opera, Margaret Johnson (Somerset Motors Cup), Oratorio, Cantata or Similar Sacred Solo, Veronica Lee (Bach Cup), Recital, Veronica Lee (Rosa Ewing Trophy)